Іржа – це «хвороба» металу. Обробляємо метал від іржі перед фарбуванням.
Перш ніж приступати до фарбування металевих виробів, необхідно відповідним чином підготувати поверхню. Підготовка металу під фарбування проводиться за різними технологіями. Але незалежно від схеми обробки в першу чергу предмет звільняється від іржі.
За ступенем ураження стали корозія класифікується наступним чином:
- Корозійні плями: характеризуються невеликою глибиною проникнення. Поширюється така корозія вшир, а не вглиб заліза.
- Точкова корозія – маленькі точки, які проникають глибоко в тіло матеріалу. При подальшому розвитку точкової корозії на сталі з’являються наскрізні діри.
- Наскрізна корозія – наскрізне поразку матеріалу.
- Підплівкова корозія: вогнища іржі утворюються під поверхнею покриття. Шари фарби в місцях утворення іржі спучуються. Але іноді подпленочая корозія залишається непомітною аж до наскрізного руйнування стали.
Обробка матеріалу
Обробка матеріалу від іржі перед фарбуванням може здійснюватися наступними методами:
- механічним;
- хімічним;
- термічним.
Механічне очищення
Механічний спосіб видалення корозії зарекомендував себе як найефективніший. Обробка металу від іржі виконується вручну або з використанням механізованого інструменту. Існує кілька способів видалення іржі механічним шляхом.
Очищення поверхні дротяними щітками.
Застосовується для видалення невеликих вогнищ корозії і зачистки зварних швів і для первинної обробки поверхонь, покритих товстим шаром іржі. Якість очистки не дуже хороше, окалину щітки не знімають зовсім. Крім того, в процесі обробки утворюється багато пилу.
Абразивна обробка металу за допомогою шліфувальних дисків.
Застосовується при невеликих осередках корозії. Якщо для виконання операції використовують диски високої якості, то результат виходить хорошим. Обробка металу абразивним інструментом має два недоліки:
- витрата якісних матеріалів;
- вимоги до певних навичок виконання робіт.
Антикорозійна обробка металу за допомогою піскоструминної установки:
Бомбардування вогнищ корозії струменем піску, що подається під напором, так звана піскоструминне очищення металу. Основні елементи піскоструминної установки – ємність з піском і піскоструминний пістолет. Для роботи піскоструминної установки досить невеликого компресора.
Піскоструйна обробка
Пісок береться звичайний річковий або будівельний. Перед використанням його слід добре просушити. Пісок можна використовувати повторно, попередньо просіяний, але ефективність очищення в цьому випадку зменшується в кілька разів. А кількість пилу в стільки ж разів збільшується.
Піскоструминна обробка видаляє не тільки всю іржу, але і окалину, нагар, шари старої фарби. При обробці місць, недоступних для шліфмашинки і наждачки (наприклад, місця стику двох деталей) такий метод є єдино можливим.
Гидроабразивная обробка металу (водопескоструйка).
Зняття іржі відбувається під впливом струменя суміші води і абразиву. За інтенсивністю розрізняють гидроабразивную обробку:
- під надвисоким тиском: повністю видаляється корозія і все покриття, нанесені раніше на оброблювану поверхню;
- під високим тиском: видаляється велика частина старого покриття і корозія. Але можуть залишатися ділянки особливо міцного покриття і чорні окисли (магнетити);
- під низьким тиском: економний спосіб відносно витрати абразиву, але після сушки на обробленої поверхні залишаються сліди вторинної іржі.
Гидроабразивная обробка поверхонь є промисловим методом. На відміну від пескоструя, таку установку в гаражі не зробиш.
Хімічна обробка стали
Цей спосіб заснований на видаленні іржі під впливом хімічно активних речовин. Одним із споріднених видів обробки є електрохімічний. Склади наносять на поверхню за допомогою пензлика або розпиленням. Засоби для видалення іржі діляться на дві категорії:
Змивнi
Недоліком таких складів є, то що при контактуванні поверхні з водою можуть виникнути нові джерела корозії. Тому після промивання матеріал повинен бути швидко і ретельно просушений і оброблений антикорозійними засобами;
Незмивні
Їх ще називають грунт-перетворювачами. Повноцінним грунтом продукт хімічної реакції назвати не можна, але тим не менше така обробка виключає подальшу промивку, тобто обов’язковий контакт з водою повністю виключається.
- Добре знімає іржу водний 5% -ний розчин сірчаної або соляної кислоти. Але в нього обов’язково додають інгібітор корозії – речовина, що сповільнює хімічну реакцію. Найчастіше в якості інгібітора застосовують уротропін. Додавати його треба в кількості 0,5 г на літр розчину. Без інгібітору використовувати розчини кислот не можна: в результаті такої обробки розчиниться не тільки корозія, але і матеріал.
- Цікавий результат дає обробка металу ортофосфорної кислотою. Якщо на оброблювану поверхню нанести 15-30% -й розчин ортофосфорної кислоти, то під його впливом іржа перетвориться в міцне покриття. Це відбувається тому, що в процесі хімічної реакції утворюється ортофосфат заліза, який створює на поверхні захисну плівку коричневого кольору. Для кращого ефекту в розчин слід додавати бутиловий спирт (4 мл на літр розчину) або винну кислоту (15 мл на літр розчину).
- Поверхні, сильно уражені іржею, обробляють сумішшю:
- молочна кислота – 50 г;
- вазелинове масло (100 мл).
Під впливом кислоти іржа перетворюється в розчинну в вазеліновій олії сіль – лактат заліза. Очищену поверхню треба протерти ганчіркою, змоченою вазеліновим маслом.
Термічна обробка поверхні
Для термічної обробки стали застосовується дуже потужна дизельна термо-піскоструминна установка, яка не залишає ні краплі іржі.
Фахівці компанії ООО “НВП ХІМПРОДУКТ” (м.Київ) допоможуть здійснити повне очищення металу від корозії хімічним, термічним або піскоструминним способом як на базі нашого підприємства, так і з виїздом на об’єкт Замовника, з подальшою 3-х шарової антикорозійним захистом на багато років
.